СДСМ: ЕУ и НАТО не се лажна надеж како што тврди Мицкоски

СДСМ: ЕУ и НАТО не се лажна надеж како што тврди Мицкоски

Скопје, 2 септември 2018

Повикуваме на сериозност, за иднината се работи, ЕУ и НАТО не се лажна надеж како што тврди Мицкоски, туку стратешки интерес и носат придобивки за сите наши граѓани

Христијан Мицкоски денеска испушти уште една шанса да се приклучи кон мнозинството граѓани и да повика на излезност на референдумот ЗА македонска иднина, да се определи јасно за членство во ЕУ и НАТО со заштитен македонски идентитет.

Без да се навлегува во прашањето дали Мицкоски воопшто се доживува себе си за лидер или не, кога вели не може да им каже на своите членови став за референдумот, повикуваме уште еднаш, сите да се обединат за клучното прашање за иднината на државата и да се приклучат.

Членството во ЕУ и НАТО не е „лажна надеж“ како што денеска несмасно рече Мицкоски.

Станува збор за иднината на државата, за иднината сите наши деца, на сите наши граѓани и повикуваме на сериозност во овие историски моменти.

Членството во НАТО и ЕУ е врвен државен и национален интерес на многу генерации, поставен уште од денот на осамостојувањето на Македонија. Клучен процес во градењето на држава којашто функционира по европски правила и општество втемелено на европски вредности.

Држава во која политичка партија нема да ги уценува процесите со барање амнестија за криминалци, држава во која лидер на партија нема одредени новинари да ги нарекува платеници.

Наместо Македонија да ја гледа изолирана како „остров“, како што самиот вели, Мицкоски треба да ја гледа како океан од можности, интегрирана со демократскиот свет, напредна, просперитетна, сигурна и стабилна.

Време е ВМРО-ДПМНЕ да се ослободи од темното минато, да не биде заглавена во криминалната матрица на Никола Груевски и претходното раководство на партијата.

Цела Македонија се обедини за влез во ЕУ и НАТО.

Добро е и за ВМРО-ДПМНЕ, за нејзините членови и за самиот Мицкоки што поскоро да се одважат и да повикаат на референдумот да се излезе, да повикаат ЗА влез во ЕУ и НАТО со заштитен македонски идентитет.

Центар за комуникации со јавноста Социјалдемократски сојуз на Македонија

____________________________________________________________

МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...

Тренерот на Баерн им порача на фудбалерите да не одат сами на „Октоберфест“

Од овој викенд Баварија повторно живее во знакот н...