Мицкоски-Хелбах: ВМРО-ДПМНЕ не го поддржува договорот за името

Мицкоски-Хелбах: ВМРО-ДПМНЕ не го поддржува договорот за името

Скопје, 4 септември 2018 (МИА) - Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со Кристијан Хелбах, специјален координатор за Западен Балкан, Турција и земјите на ЕФТА во германското МНР, на која се афирмирала стратешката определба на ВМРО-ДПМНЕ за интеграција во Европската унија и НАТО.

Во врска со договорот со Грција, како што соопшти прес-службата на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски на средбата потенцирал дека ставот на ВМРО-ДПМНЕ останува во рамките на веќе укажаните забелешки и оти партијата не може да го поддржи истиот.

На средбата се нагласиле и силно развиените билатерални односи помеѓу Германија и Македонија, како и потребата од понатамошно надградување на истите. нд/са/13:41

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Дени де Вито на фестивал во Шпанија добитник на наградата за животно дело на

Американскиот актер Дени де Вито е добитник на наг...

Порномодел ги продава старите силикони за да си купи нови

Британскиот порно модел Тејлор Роуз ги постави сво...

Ел Макферсон во врска со разведен татко на четири деца

Светски познатиот модел Ел Макферсон која неодамна...

Емилија Кларк на невообичаен начин се опрости од серијата „Игра на тронови“

Британската актерка Емилија Кларк на невообичаен н...