• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Честитка од Партијата за движење на Турците по повод Денот на независноста

Честитка од Партијата за движење на Турците по повод Денот на независноста

Скопје, 8 септември 2018

Пред дваесет и седум години ѓраганите со голем ентузијазам, храброст и одлучност гласаа за независна и суверена Република Македонија. Денес, на овој значаен ден, нашата Македонија се наоѓа на чекор до ширум отворените порти на НАТО и ЕУ. Сонот кој го живееме повеќе од четврт век е на дофат.

Граѓаните кои пред дваесет и седум години положија еден огромен демократски и патриотски тест спремни се истото да го сторат и на 30-ти септември. Ние, Турската заедница во Македонија и во 1991-та, а и сега максимално се залагаме за остварување на државните и националните интереси.

Евроатлантската интеграција не само што ќе значи заокружување на главната стратешка цел, туку ќе значи мир, економска, културна благосостојба за сите граѓани, а со тоа и исполнување на аманетот на претходните генерации.

Да живее европска Македонија!


Енес Ибрахим, претседател на Партијата за движење на Турците 

____________________________________________________________

МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ