Во Тетово одбележан Денот на независнота на Македонија

Во Тетово одбележан Денот на независнота на Македонија

Тетово, 8 септември 2018 (МИА) - Со одвоени прослави во два различни термини на исто место, Споменикот на револуцијата во центарот на Тетово, општинската организација на СДСМ и општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Тетово го одбележаа 8 Септември – Денот на независноста на Македонија. 

Во 9 часот делегација на Општинската организација на СДСМ Тетово положи цвеќе на споменикот.

- Денес сме горди граѓани кои слават еден историски момент за нашата држава. Пред 27 години на 8 Септември со убедливо мнозинство од 95 отсто народот на референдум се реши за суверена, самостојна и независна држава. Таа одлука за нас денес е гордост и предизвик. Предизвик да им оставиме на идните генерации моменти и одлуки со кои ќе се гордеат како ние денес. Од името на ОО на СДСМ Тетово им го честитам на граѓаните денешниот празник и ги повикувам сите заедно на 30-ти септември да ја донесеме новата историска одлука. Да ја прифатиме историската шанса што ја добивме конечно да застанеме рамо до рамо со европските граѓани преку влезот во двете најголеми светски семјства ЕУ и НАТО. Да ја зачуваме оваа земја и да го отвориме патот кон светла иднина и подобар живот за сите и како таква да ја предадеме на нашите поколенија, рече Мелиса Ценовска од ОО на СДСМ Тетово.

Час и половина подоцна на истото место цвеќе положи и делегација на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Тетово.

- Денеска одбележуваме 27 години од референдумот за самостојна и суверена Република Македонија. Денеска е денот за кој многу генерации пред нас ги дадоа своите животи и за кој се бореа за нас да ни припадне честа да го прославуваме овој празник, но исто така ни останува и аманетот да направиме се што можеме за да ја зачуваме Република Македонија. И оваа година како и минатите изостана организација од страна на градоначалничката Теута Арифи за официјална прослава на овој голем празник што испраќа лоша порака до граѓаните на Тетово, рече Александар Велјановски од ОК на ВМРО-ДПМНЕ Тетово.

Неколку години наназад Денот на независноста на Македонија во Тетово се одбележува само со партиски прослави пред Споменикот на револуцијата во центарот на градот. ас/мд/12:39

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Олег Сенцов стана почесен граѓанин на Париз

Украинскиот филмски режисер осуден на 20 години за...

Британски математичар тврди дека пронашол решение за проблем стар 160 години

Еден од најистакнатите британски математичари, Мај...

Познатиот професионален убиец на ТВ-екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ-серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...