• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

ДПА: Имер Алиу ќе го предводи централниот партиски штаб за референдумот

ДПА: Имер Алиу ќе го предводи централниот партиски штаб за референдумот

8 септември 

Демократската Партија на Албанците синоќа одржа седница на централното претседателство во проширен состав заедно со претседателите на ограноците на партијата. На седницата се одлучи да се формира централен партиски штаб за претстојниот референдум кој ќе се одржи на 30 септември.

Централното претседателство за претседател на штабот го избра генералниот секретар на партијата г.Имер Алиу, а други членови се : потпретседателите на партијата, претставниците на партијата во законодавната и извршната власт, претставници од подмладокот и од форумот на жените, вкупно се 13 членови во централниот штаб.

Централното претседателство на ДПА, утврди дека евроатлантските интеграции се едни од основните определби на програмата на ДПА, и истовремено е основна определба и барање на сите албанци без оглед каде тие живеат.

Централното претседателство донесе одлука во текот на викендот да се формират општинските и локалните штабови и официјално да започне со кампањата ЗА референдумот кој ќе се одржи на 30 септември.

Денеска и утре (сабота/ недела) , ДПА ќе одржи седници со сите нејзини ограноци и подограноци почнувајќи од Липково, Куманово, Арачиново, Газибаба, Бутел, Шуто-Оризари, Чаир, Каршиака, Сопиште, Велес, Чашка, Сарај, Желино, Теарце, Тетово, Брвеница, Боговине, Врапчиште, Гостивар, Дебар, Кичево, Струга, Охрид, Ресен, Долнени,Крушево и Битола каде ќе се избират општинските и локалните штабови за претстојниот референдум.

Дпа ќе стартува со кампањата од понеделник со одржување на собири и средби со граѓаните со цел да се зголеми подршката за референдумот кој што ќе се одржи на 30 Септември.

Служба за информирање на ДПА

____________________________________________________________

МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.



НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...