• A-
  • A
  • A+
вторник, 18 септември 2018, 

„Беса“ со поддршка за претстојниот референдум

„Беса“ со поддршка за претстојниот референдум

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Движењето „Беса“ денеска на прес-конференција најави дека ќе го поддржи претстојниот референдум и дека ќе го мотивира албанското население што помасовно да излезе на 30 септември и да гласа „за“.

- Бидејќи референдумот и уставните промени се дел од истиот процес, но во две различни фази, ние во оваа фаза понудувајќи ги потребните аргументи, ќе го мотивираме албанското население што по масовно да излезе на 30 септември и да гласа „ЗА“ на денот на гласањето, додека едно од нашите ветувања е дека во втората фаза, односно отворањето на уставните измени е дека ќе се ангажираме во согласност со нашите програмски определби и очекувањата на албанското население барањето за прецизно утврдување на терминот од „20 проценти“ да се замени со „албански" и „албански јазик", изјави Аријанит Хоџа од „Беса“.

Слоганот под којшто ќе настапува „Беса“ е  „ДА за НАТО и ЕУ како албанец, а не како процент". Во следните 20 дена планираат да одржат средби со граѓани на кои ќе ги презентираат придобивките од влезот на Македонија во НАТО и ЕУ. 

На прес-конференцијата беа промовирани членовите на Централниот штаб, а портпароли се  Арбен Зибери и Елмедин Мемиши. бак/са/14:52

###

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ