• A-
  • A
  • A+
вторник, 18 септември 2018, 

Јанчев: Мојот став да се гласа „против“ на референдумот е во согласност со одлуката на ВМРО-ДПМНЕ

Јанчев: Мојот став да се гласа „против“ на референдумот е во согласност со одлуката на ВМРО-ДПМНЕ

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Митко Јанчев вечерва изјави дека неговиот став за референдумот е во согласност со одлуката на партијата секој да постапи според сопственото убедување, но оти неговиот предлог бил членовите на партијата да се повикаат да излезат на гласање и да гласаат „против“ референдумското прашање. 

Јанчев во изјави за неколку електронски медиуми кажа дека тој е против Договорот со Грција за името и за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО. 

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ демантира дека би гласал „за“ референдумското прашање и рече дека својот став на синоќешните состаноци на партијата го соопштил телефонски бидејќи не бил во можност да присуствува на нив во Скопје. ев/вг/20:22

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ