Заврши јавната седница на Апелација за „Тенк“, продолжение на 5 септември

Заврши јавната седница на Апелација за „Тенк“, продолжение на 5 септември

Скопје, 31 август 2018 (МИА) - По 10 часа вечерва заврши јавната седница на Апелација за жалбата на првостепената пресуда за Никола Груевски и Ѓоко Поповски за предметот „Тенк“.

Откако судијата известител ја прочита првостепената пресуда, претседателката на судечкиот совет Цветанка Пешиќ ја прекина седницата и продолжението го закажа за 5 септември.

На тоа рочиште Груевски и Поповски пред судечкиот совет ќе треба да ја образложат поднесената жалба.

Во текот на денешното судење беа правени неколку паузи, поради поднесените барања за изземање на судечкиот совет, претседателот на Апекацискиот суд, судијата известител и претседателот на судечкиот совет од страна на адвокатот Стерјо Зиков и осудениот Никола Груевски. Сите барања беа одбиени.дма/скс/20:49

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ