На 20 септември ќе се слушаат „бомби“ за „Тортура“, без присуство на јавност

На 20 септември ќе се слушаат „бомби“ за „Тортура“, без присуство на јавност

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Со слушање на 35 дополнителни аудио снимки, судењето по предметот „Тортура“ на СЈО, ќе продолжи на 20 септември, на кое по барање на обвинителката Лиле Стефановска, јавноста ќе биде исклучена поради можна повреда на приватноста. 

Денеска во судот се слушнаа „бомби“ како докази на СЈО, во кои се слушаше гласот на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, како на соговорниците им кажува дека е уапсен Љубе Бошковски, а во дел од нив бара да се пуштат снимките од апсењето без цензура на лицето.

Во раговороте се слушнаа и гласовите на новинарката Оливера Трајковска и бизнисменот Јордан Камчев каде првично Трајковска не го одобрува апсењето, но подоцна, во разговорите се слуша дека таа вели дека тоа е во ред бидејќи Бошковски извршил кривично дело. Мијалков од сопственикот на телевизија Канал 5, Емил Стојменов, и од уредникот на ТВ Сител, Драган Павловиќ-Латас, бара веста за апсењето да се врти на телевизиите, а тие му ветуваат дека тоа ќе биде актуелно повеќе дена. Сашо Мијалков во разговор со брат му Влатко му кажува дека Љубе за ова дело ќе добие минимум осум години и дека вечерта во „Шутка“ ќе му пушти некој „надарен“. Во еден од разговорите меѓу поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и тогашниот портпарол на МВР Иво Котевски се слуша како Јанкуловска му кажува на Иво да не ги пуштаат снимките каде се гледа насилното приведување на Бошковски, оти Котевски ја информираше дека постоела снимка каде обвинетиот Ивица Антевски-Пуки му ставил пиштол во уста на Љубе.

Одбраната на обвинетите на почетокот на судењето побара да се исклучи јавноста за овие разговори, но судечкиот совет по паузата одлучи да се слушнат сите разговорите освен четвртата сника,што на следното рочиште ќе се слуша без јавност.

Во овој предмет обвинети се поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, поранешниот прв човек на единицата „Алфи” Ивица Антевски - Пуки и уште петмина припадници на единицата. бк/сд/13:40

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.



НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Олег Сенцов стана почесен граѓанин на Париз

Украинскиот филмски режисер осуден на 20 години за...

Британски математичар тврди дека пронашол решение за проблем стар 160 години

Еден од најистакнатите британски математичари, Мај...

Познатиот професионален убиец на ТВ-екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ-серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...