Иванов во честитката за 8 септември : Одлуките од референдумот во 1991 се обврзувачки за секој од нас

Иванов во честитката за 8 септември : Одлуките од референдумот во 1991 се обврзувачки за секој од нас

Скопје, 8 септември 2018 (МИА) - Претседателот Ѓорге Иванов денеска упати честитка до граѓаните на Република Македонија по повод 8 Септември - Денот на независноста.

Македонскиот народ на 8 септември 1991 година  го искористи своето право на самоопределување, вклучувајќи го и правото на отцепување од дотогашната заедничка држава. Со огромно мнозинство, македонските граѓани ја изразија својата волја и го дадоа својот глас со цел Република Македонија да се конституира како суверена и независна држава, со свое име и свое достоинство. Со тој чин, народот ја презеде врз себе одговорноста за иднината на Република Македонија, без повеќе да се потпира на други. Како што македонскиот народ е создавачот на Република Македонија, така и Република Македонија е чуварот на македонскиот идентитет, вели Иванов.

Додава дека Македонија не може да се гради врз други темели освен оние поставени со референдумот од 1991 година и оти одлуките донесени на тој, како што посочува, прв и единствен референдум, биле и остануваат да бидат обврзувачки за секој еден од нас.

- Во очи на тој историски референдум во нашата татковина не доаѓаа високи странски претставници. Тоа беше момент на вистинска народна саморефлексија од која произлезе ненаметната, автентична и чиста волја на македонскиот народ и македонските граѓани, вели Иванов во честитката. бак/сд/10:26

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ