• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Спасовски: Како држава немаме таков луксуз да ја испуштиме оваа историска шанса.

Спасовски: Како држава немаме таков луксуз да ја испуштиме оваа историска шанса.

Кичево, 9 септември 2018 (МИА) - Пред 27 години граѓните на референдум се изборија за независност, сувереност и државност. Денес ние како генерација имаме историска можност исто така на референдум да се избориме за европска иднина, за нас и за следните генерации, порача денеска пред кичевчани министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Нагласи дека ова е историска можност да гласаме ЗА обезбедување на нашата иднина како рамноправен дел од најсилните светски сојузи – ЕУ и НАТО.

-Како општество и како држава немаме таков луксуз да ја испуштиме оваа историска шанса. И затоа, одовде од европско Кичево, од градот што ги живее и развива европските вредности повикувам на одлучност и одважност, истакна Спасовски.

Повика сите граѓани, заедно, повторно да направат историја и да ја поведат државата во посветла иднина. бк/бак/ац/15:39

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Јакната на Хан Соло на аукција, се очекуваат 1,3 милиони долари

Јакната што Харисон Форд ја носеше глумејќи го лик...

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...