Илинденска вечер во Гостивар

Илинденска вечер во Гостивар

Гостивар, 2 август 2018 (МИА) - Државниот празник, 2-ри август Илинден, синоќа во Гостивар беше одбележан со културно-уметничката манифестација „Илинденска вечер“.

Во центарот за култура АСНОМ мали концерти приредија членовите на градското аматерско културно уметничко друштво „Браќа Ѓиноски“ и вокално-инструменталниот состав на традиционална македонска музика под раководство на Сашо Митев.

Пригоден драмски рецитал со извадоци од дела на македонски поети изведоа и актерите Ѓорѓи Нешковски, Влојца Б. Зулбеари и Теодора Волчевска.

Манифестацијата „Илинденска вечер" во чест на денешниот празник ја организира Центарот за култура со поддршка на Министерството за култура. згм/ев/11:12

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...