Летна крводарителска акција во Куманово

Летна крводарителска акција во Куманово

Куманово, 16 август 2018 (МИА) - Вкупно 32 крвни единици се собрани на денешната вонредна летна крводарителска акција што се одржа во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово. 

Организатори на акцијата се Црвениот крст и Службата за трансфузиона медицина. Вонредните крводарителски акции се организираат согласно планот кој го изработуваат Институтот за трансфузиона медицина и Црвениот крст.

Во Куманово во текот на летото се организираат три вонредни крводарителски акции. Според очекувањата и праксата од изминатите години, на вонредните крводарителски акции бројот на крводарувањата се движи меѓу 35 и 40 крвни единици. Во текот на летото, дел од кумановските редовни и повеќекратни крводарители се јавуваат и на повик на институциите.

На годишно ниво во Куманово се одржуваат 40 крводарителски акции. Според податоците од општинската органзација на Црвениот крст лани биле собрани околу 3.000 крвни единици. ам/мд/16:51

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Тинејџерка преживеала 49 дена на отворено море пиејќи цедена морска вода

Индонезиска тинејџерка минала 49 дена на отворено ...

Олег Сенцов стана почесен граѓанин на Париз

Украинскиот филмски режисер осуден на 20 години за...

Британски математичар тврди дека пронашол решение за проблем стар 160 години

Еден од најистакнатите британски математичари, Мај...

Познатиот професионален убиец на ТВ-екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ-серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...