Штипскиот регион атрактивен за странските ловџии

Штипскиот регион атрактивен за странските ловџии

Штип, 17 aвгуст 2018 (МИА) - Штипските терени за лов на прелетен дивеч се примамливи за ловџии од Италија, Франција и Германија. Тие викендов во атарите на селата Врсаково, Судиќ и Трогерци ќе ловат прелетен дивеч.

Николче Малинов од штипското Ловно здружение „Ловец“ вели дека оваа година е една од подобрите за ловниот туризам.

- Ние како здружение сме задоволни од оваа година. Веќе имавме странци од Италија, претежно за отстрел на грлици. Интересно е што во Македонија оваа година, само во нашиот регион ја има грлицата, така имаме поголемо присуство на странци од вообичаено, рече Малинов.

Според него, интересот на ловџиите засега е задоволителен бидејќи секојдневно се издаваат дозволи за лов, а се ловат грлици, див гулаб и препелица. Ловната сезона за крупен дивеч ќе почне на први октомври со што ќе може да се лови дива свиња, волк и лисица. вдј/мд/13:21

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...

Со масло за јадење бркале зли духови од музеј

Суд во Атина осуди две бугарски државјанки на чети...

Меган Маркл во живанши-тоалета од 2.510 фунти

На традиционалната средба со припадници на маорска...

Ѕвездата од „Бубалици“ во уште една хумористична хит-серија

Еден од главните актери во комедијата „Бубалици“, ...

Тинејџерка преживеала 49 дена на отворено море пиејќи цедена морска вода

Индонезиска тинејџерка минала 49 дена на отворено ...