• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Русија ќе гради четири нуклеарни реактори во Кина

Русија ќе гради четири нуклеарни реактори во Кина

Пекинг, 8 јуни 2018 (МИА) – Русија и Кина потпишаа пакет договори кои вклучуваат и изградба на четири нуклеарни реактори што во Кина ќе ги гради рускиот конгломерат Росатом.

– Руски и кинески официјални претставници потпишаа низа договори за нуклеарно партнерство меѓу двете држави, се вели во соопштение на Росатом.

Роковите и износите што се наведени во потпишаните догвоори не се соопштени. Договорите беа потпишани за време на посетата на рускиот претседател Владимир Путин на Пекинг. зш/15:22

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ