• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Инфлацијата во Венецуела е речиси 25.000 проценти

Инфлацијата во Венецуела е речиси 25.000 проценти

Каракас, 12 јуни 2018 (МИА) – Инфлацијата во Венецуел е речиси 25.000 проценти во изминатите 12 месеци, јави ДПА.

Финансиската комисија во Парламентот соопшти дека инфлаицјата за тој едногодишен период (до крајот на мај) била 24.571 процент.

Само во мај била 110.1 отсто.

Портпарол на Комисијата изјави дека инфлацијата е 2,4 отсто дневно.

– Тоа е трагедија што ја преживуваме секој ден, изјави тој.

Венецуела е во тешка економска криза поради поевтинувањето на нафтата, и по години лошо владеење, наведува ДПА. зш/04:51

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ