• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Синдикатот на Телеком Италија одобри план со кој треба да се спасат 4.500 работни места

Синдикатот на Телеком Италија одобри план со кој треба да се спасат 4.500 работни места

Рим, 12 јуни 2018 (МИА) - Раководството на Телеком Италија вчера вечер постигна договор со синдикатот со кој ќе се обезбедат кратења на трошоците на компанијата, за да се спречи планираното отпуштање на 4.500 работници.

Новите солидарни мерки, кои ќе подразбираат кратења на приходите и разни поволности, ќе ги претрпат околу 30.000 од над 100.000 работници на Телеком Италија, во период од една година. Директорот Амос Гениш изјави дека компанијата сепак ќе мора да отпушти 5.000 работници, но тоа ќе го стори преку предвремено пензионирање. цч/12:22

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...