• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Почна судењето во случајот на германскиот „пивски картел“

Почна судењето во случајот на германскиот „пивски картел“

Дизелдорф, 13 јуни 2018 (МИА) - Во Дизелдорф денеска почна судењето во случајот на пиварниците Карлсберг и Радебергер, кои беа казнети да исплатат над 330 милиони евра поради илегално договарање на цените на пивото. „Пивскиот картел“ бил договорен во 2007 година, и како резултат на овој договор потрошувачите плаќале повисоки, непазарни цени за пиво.

Вкупно 11 компании беа опфатени од скандалот, во кој пивницата АБ ИнБев призна дека биле вмешана, ддека Карлсберг и Радебергер ги негираа обвинувањата. Случајот сега е пред апелациски суд во Дизелдоф. цч/12:36

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...