• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Пад на индустриското производство во Евро-зоната

Пад на индустриското производство во Евро-зоната

Брисел, 13 јуни 2018 (МИА) - Индустриското производство во Евро-зоната во април паднало за 0,9 проценти во однос на март, значително повеќе од очекувањата на аналитичарите.

Според статистичките податоци објавени денеска, во 19-те европски земји кои го користат еврото како своја валута, се намалило производството на енергенси, трајни и потрошни производи, а пораснало само производството на капитални производи, односно машини. Во април се намалил и прометот во малопродажбата, а вработеноста во Евро-зоната се зголемила за 0,4 проценти. цч/14:01

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...