• A-
  • A
  • A+
среда, 26 септември 2018, 

Основачот на ВестЏет и ЏетБлу планира нова нискобуџетна авиокомпанија

Основачот на ВестЏет и ЏетБлу планира нова нискобуџетна авиокомпанија

Њујорк, 18 јуни 2018 (МИА) - Дејвид Нилман, основачот на авиокомпаниите ВестЏет и ЏетБлу, најави дека планира да отвори нова нискобуџетна авионска компанија.

Нилман рече дека во компанијата, за која се очекува да биде наречена Мокси, ќе вложи 100 милиони долари и дека ќе почне со 60 летала од типот Бомбардиер ЦС300. Меѓу инвеститорите е и поранешниот директор на Ер Канада Роберт Милтон. цч/18:28

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Кина ќе ги проучува поларните области на Месечината

Кина има намера до 2030 да испрати апарат кој ќе г...

Казна за непристојните во градскиот превоз

Многумина, поготово момчињата имаат навика во авто...

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...