• A-
  • A
  • A+
среда, 26 септември 2018, 

Градежната индустрија во САД руши рекорди, но паѓа бројот на барања за нови градби

Градежната индустрија во САД руши рекорди, но паѓа бројот на барања за нови градби

Вашингтон, 19 јуни 2018 (МИА) - Бројот на новозапочнати градби во САД порасна за 5 проценти во текот на мај и достигна 1,35 милиони, што укажува дека градежната индустрија, како клучна економска гранка во САД, е во исклучително добра состојба.

Аналитичарите се единствено загрижени поради падот на поднесените барања за изградба на нови куќи и станбени згради од 4,6 проценти. Бројот на барањата за изградба на нови семејни куќи, кои претставуваат апсолутно најголем дел од пазарот, паднаа за 3,9 проценти на 936.000 во текот на мај.

Градежните компании стравуваат дека може да бидат погодени од давачките на канадско дрво кое се користи за изградба на куќи. Се смета дека просечната цена за изградба на една семејна куќа во САД пораснала за 9.000 долари во изминатите шест месеци само поради воведувањето на давачките на канадското дрво. цч/17:01

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Кина ќе ги проучува поларните области на Месечината

Кина има намера до 2030 да испрати апарат кој ќе г...

Казна за непристојните во градскиот превоз

Многумина, поготово момчињата имаат навика во авто...

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...