Старбакс со послаба продажба од очекуваното

Старбакс со послаба продажба од очекуваното

Сиетл, 20 јуни 2018 (МИА) - Вредноста на акциите на гигантскиот синџир кафулиња Старбакс падна за 4 проценти денеска, откако компанијата информираше дека продажбата и се одвива послабо од очекуваното, особено во клучниот американски и кинески пазар.

Старбакс информираше дека продажбата на веќе разработените локации пораснала за само 1 процент во третиот квартал на 2017 година, наспроти очекувањата од три процентен раст. Во вториот квартал од 2018 година Старбакс немал никаков раст во Кина.

Компанијата беше погодена од серија проблеми, пред се откако двајца Афроамериканци беа избркани од продавница во Филаделфија, што предизвика потрес во целата компанија и оставка на директорот Хауард Шулц. цч/17:49

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...