• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

САД: Раст на дефицитот на тековната сметка

САД: Раст на дефицитот на тековната сметка

Вашингтон, 20 јуни 2018 (МИА) - Дефицитот на тековната сметка во САД во првиот квартал од годината се искачил на 124,1 милијарди долари, или осум милијарди повеќе во споредба со претходниот квартал.

Причината за зголемувањето на одливот на американска валута од земјата е зголемениот увоз. Се очекува кварталниот дефицит на тековната сметка до крајот на годината се искачи на 129 милијарди долари. цч/17:57

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.