• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Новите мотори на Бјуик се уште не се прифатени на пазарот во Кина

Новите мотори на Бјуик се уште не се прифатени на пазарот во Кина

Пекинг, 4 јули 2018 (МИА) - Џенерал Моторс информираше дека продажбата на возила во Кина е на безмалку истото ниво како минатата година, со 858.000 возила продадени во вториот квартал од годинава, што претставува раст од 0,7 проценти.

Најслаб резултат Џенерал Моторс забележа во брендот Бјуик, каде бил забележан пад на продажбата од 16 проценти. Компанијата вели дека причината за ова е воведувањето на новите, иновативни мотори во овој бренд, кои нудат перформанси како далеку поголеми мотори, а трошат помалку гориво. Но, според компанијата, ќе биде потребно време за кинескиот пазар да ја препознае употребната вредност на овие модели.

Падот во продажбата на Бјуик бил надополнет со растот во другите брендови на Џенерал Моторс, како Кадилак и Шевролет. цч/12:50

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...