• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

„Лидл“ во Хрватска ги повлекува артиклите од пластика за еднократна употреба

„Лидл“ во Хрватска ги повлекува артиклите од пластика за еднократна употреба

Загреб, 6 јули 2018 (МИА) - Трговскиот синџир „Лидл“ во Хрватска планира до крајот на 2019 година да ги повлече од асортиманот артиклите од пластика за еднократна употреба.

- „Лидл“ во Хрватска од сите 95 продавници во земјата до крајот на 2019 година ќе ги отфрли од продажба пластичните производи за еднократна употреба, како што се сламки, чаши, чинии, прибор за јадење, но и стапчиња за уши со пластична дршка, соопшти компанијата.

Производите од пластика, како што наведуваат, постепено ќе се заменуваат со алтернативни артикли од одржливи материјали кои може да се рециклираат.

- Со отстранувањето на артиклите од пластика за еднократна употреба од асортиманот ние даваме свој придонес во подобрување на актуелната состојба, вели Бојан Вуковиќ, член на Управата за набавка и маркетинг на „Лидл“ во Хрватска. паг/гт/13:42

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Две јапонски сонди слетаа на астероидот Ријугу (видео)

Јапонско вселенско летало „Хајабуса2“ испрати два ...

Која е разликата помеѓу белите и кафените јајца?

Најверојатно сте се запрашале за разликата меѓу ја...

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019...

Во Минхен почна 185. издание на Октоберфест

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатио...

Кање Вест одлучи да го напушти Лос Анџелес

Кање Вест донесе одлука заедно со семејството да с...