Разговори Трамп-Јункер за идните трговски односи на ЕУ и САД

Разговори Трамп-Јункер за идните трговски односи на ЕУ и САД

Вашингтон, 25 јули 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Вашингтон се сретна со првиот човек на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, на разговори за идните тргоски односи меѓу САД и Европската унија.

- Ние сме партнери, сојузници, а не непријатели, и треба да работиме заедно, изјави Јункер пред средбата, алудирајќи на бројните изјави на Трамп насочени против ЕУ.

Американскиот претседател возврати дека неговите минимални очекувања се дека ќе се воспостават взаемно прифатливи трговски односи.

трамп јункер ЕПА

 

Трамп пртетходно се закани со воведување царини за увозните автомобили, на што ЕУ возврати со закана дека ќе оцарини американски производи вредни 20 милијарди долари.

Во пресрет на средбата, Трамп преку Твитер се заложи за целосно укинување на давачките на сите производи во трговијата меѓу САД и ЕУ, како начин да се избегне трговска војна.

Освен индустриските производи, САД бараат пристап до заштитениот европски пазар на земјоделски производи, каде ЕУ го ограничува пристапот со разни регулативи и здравствени стандарди. цч/сп/20:55

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.