Иранскиот риал ја губи вредноста поради санкциите од САД

Иранскиот риал ја губи вредноста поради санкциите од САД

Техеран, 30 јули 2018 (МИА) - Иранската национална валута риалот продолжи да губи на вредност како последица на воведувањето на новите американски санкции кон Иран.

Риалот на неофицијалниот девизен пазар достигна вредност од 112.000 ирански валути за една американска, што претставува до сега најниска негова вредност во однос на доларот.

Во исто време, според официјалната државна курсна листа еден долар чини 44.070 ријали.

За споредба, на 1 јануари годинава еден долар официјално се менуваше за 35.186 ријали. паг/сп/10:40

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...