• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Пепси ја купува СодаСтрим за 3,2 милијарди долари

Пепси ја купува СодаСтрим за 3,2 милијарди долари

Тел Авив, 20 август 2018 (МИА) - Пепси денеска информираше дека ќе ја купи израелската компанија за домашни апарати за газирани пијалоци СодаСтрим, за 3,2 милијарди долари, јави новинската агенција ДПА.

- Ова е важен чекор за нас, изјави директорот на СодаСтрим Даниел Бирнбаум. Компанијата произведува сифони за домашна употреба, кои можат да карбонизираат вода, како и голем број сирупи со кои можат да се прават разновидни газирани пијалоци. СодаСтрим има дузина производни капацитети низ светот, а најголемата фабрика и е во Израел.

СодаСтрим се соочи со повици за бојкот, како израелска компанија, а особено откако во 2014 година најави дека ќе ја затвори својата фабрика во Западниот Брег, каде повеќето вработени беа Палестинци. цч/16:13

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...