• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Еден загинат и 22 повредени во сообраќајки во Скопје за време на викендот

Еден загинат и 22 повредени во сообраќајки во Скопје за време на викендот

Скопје, 13 август 2018 (МИА) - Едно лице загинато и 22 повредени, од кои едно потешко, е билансот од вкупно 25-те сообраќајни незгоди што се случиле на подрачјето на Скопје за време на викендот. Во 14 сообраќајки причинета е материјална штета.

Според извештајот на СВР Скопје, за време на викендот 116 возачи возеле побрзо од дозволената брзина, а од сообраќај се исклучени 35 возачи кои управувале автомобил пред да се стекнат со возачка дозвола, осум возачи кои возеле под дејство на алкохол и четворица возачи почетници.

Од сообраќај се исклучени и 25 нерегистрирани возила и едно технички неисправно возило. 

Сообраќајната полиција издала казни за 145 непрописно паркирани возила, а со специјалното возило „пајак“ подигнати се 141 возило. 

На крстосница на црвено светло поминале 11 возачи, двајца не им дале предност на минување на пешаци, а петорица неправилно се престроиле. бак/  сд/08:50

###

   

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ