• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Министерство за транспорт и врски: Продолжува поддршката на авокомпании што нудат евтини летови

17 август 2018 

Министерството за транспорт и врски реагира на денешната прес-конференција на претставник на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ.

Во недостиг на конкретни идеи, а со цел да заработат ситни политички поени, ВМРО-ДПМНЕ се обидува да ја манипулира македонската јавност.

Министерството за транспорт и врски уште еднаш потенцира дека ќе продолжи со финансиска поддршка на авиокомпании кои ќе понудат нови поволни и евтини летови до дестинации атрактивни за граѓаните.

Предлог текст за нова Уредба е веќе во Владина процедура и веднаш штом ќе биде усвоен од Владата, Министерството за транспорт и врски ќе распише нов Јавен повик за доделување на финансиска поддршка за поттикнување и развој на воздушниот сообраќај во Република Македонија на домашни и странски авиопревозници.

Со Јавниот повик кој ќе биде објавен во најбрз можен рок, имаме за цел да го продолжиме континуитетот на евтини летови, да воведеме нови атрактивни дестинации и да го стимулираме развојот на авиосообраќајот во земјата.

Целта на оваа Влада е да создаде подобри услови за патување на македонските граѓани и уверуваме дека младите ќе имаат можност да летаат до атрактивни и посакувани дестинации, по поволни цени на авио билетите.

Министерство за транспорт и врски

___________________________________________________________

МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ