• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

ЕП Б-дивизија: Македонија се пласираше во полуфинале

ЕП Б-дивизија: Македонија се пласираше во полуфинале

Сараево, 17 август 2018 (МИА) - Кадетската репрезентација на Македонија запиша победа над Романија со 74:71 (42:33) и се пласираше во полуфиналето од Европското првенство (Б-дивизија).

Марко Миловановиќ беше најпрецизен за „црвено-жолтите“ со 21 поен, 12 скока, 5 асистенции и 3 украдени топки. Одличен натпревар одигра и Богдан Мирковски со 17 поени и 11 скока, додека за поразениот тим Стефан Грасу исто така постигна 21 поен.

Со победата, кадетите се пласираа во полуфиналето каде не очекува репрезентацијата на Босна и Херцеговина. Натпреварот е закажан за утре (17-ти август) со почеток од 18:45 часот.

Во рамки на второто полуфинале ќе играат Русија и Чешка. вз/мд/13:50

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ