• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

ПМФЛ: Прва победа за Вардар во новата сезона, Шкендија освои бод во Ѓорче Петров

ПМФЛ: Прва победа за Вардар во новата сезона, Шкендија освои бод во Ѓорче Петров

Тетово, 19 август 2018 (МИА) - Екипата на „Вардар“ денеска ја оствари првата победа во новото првенство на ПМФЛ, откако стигна до трите бода во дуелот со тетовска Ренова.

„Црвено-црните“ забележаа победа благодарение на голот на Тигран Барсегјан во 75-тата минута.

Вардарци имаа доминација на теренот и сосема заслужено стигнаа до триумф.

И покрај иницијативата во финишот од средбата на домашниот тим кој се обиде да стигне до гол, сепак, немаше смена на резултатот и „Вардар“ ги освои првите три бода за сезоната 2018/2019.

Во друг натпревар од пладневната програма, шампионот на Македонија, Шкендија одигра без голови против Македонија Ѓорче Петров и по две кола се уште нема победа во новата сезона.

Тетовци имаа неколку стопроцентни шанси да постигнат гол, но сепак немаа среќа на теренот во Ѓорче Петров.

Резултати од 2.коло на ПМФЛ:

Беласица - Академија Пандев 0-2
Македонија Ѓорче Петров - ФК Шкендија 0-0
Шкупи - Победа 0-0

Вчера Работнички беше подобар од Силекс со 2-1. вз/19:10

###

Фото: ФК Вардар

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...