• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Карванот на баскетџии во Гевгелија

Карванот на баскетџии во Гевгелија

Гевгелија, 25 август 2018 (МИА) - Карванот на баскетџии од Македонија денеска и утре ќе престојува во центарот на Гевгелија каде на импровизирано игралиште ќе се натпреваруваат, надигруваат и докажуваат 16 екипи од Македонија.

Турнирот 3Х3 е број еден урбан тимски спорт во светот, прифатен од ФИБА и ќе биде дел од Олимписките игри во Токио во 2020 година.

Од здружението за промоција и популаризација на кошарката велат дека 3Х3 кошарката кај нас се носи со цел да се анимираат сениорите,да се вклучат младите во урбаната култура и да се подигне квалитетот на спортскиот живот за подршка на хуманитарни активности и промовирање на еднаквост.

Турнирот го подржаа општина Гевгелија и кошаркарскиот прволигаш Кожуф од Гевгелија.им/лв/16:19

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...