• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Седма велосипедска тура низ Македонија

Седма велосипедска тура низ Македонија

Скопје, 1 септември 2018 (МИА) - По повод 8-ми Септември, Денот на независноста на Република Македонија, Сојуз на спортови на Скопје ја организира седматата велосипедска тура низ државава.

Настан е под покровителство на Владата на Република Македонија, а целта е да прерасне во активност која ќе го негува здравиот живот во Македонија уште многу години.

Претседателот на Сојуз на спортови на Скопје, Ѓорги Кузмановски на своја 77-годишна возраст, заедно со Дејан Момировски, поранешен велосипедист и тренер на 50-годишна возраст, ќе ја започнат 90-километарската тура од плоштад „Македонија“ во Скопје во 9:30 часот и очекуваат да пристигнат во Богомила во 13:00 часот.скс/дма/07:55

###

 

 

 

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Две јапонски сонди слетаа на астероидот Ријугу (видео)

Јапонско вселенско летало „Хајабуса2“ испрати два ...

Која е разликата помеѓу белите и кафените јајца?

Најверојатно сте се запрашале за разликата меѓу ја...

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019...

Во Минхен почна 185. издание на Октоберфест

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатио...

Кање Вест одлучи да го напушти Лос Анџелес

Кање Вест донесе одлука заедно со семејството да с...