Се уредува дворот на новата градинка во Кавадарци, капацитет за 100 деца

Се уредува дворот на новата градинка во Кавадарци, капацитет за 100 деца

Кавадарци, 5 мај 2018 (МИА) -  Се уредува дворот на новата  градинка во Кавадарци. На поголемиот дел од дворната површина ќе бидат поставени бекатон плочки,  а на останатиот  простор ќе биде извршено хортикултурно уредување, заградено со ивичници

Во овој објект ќе бидат згрижени околу 100 деца од предучилишна возраст, а општината очекува тоа да го ублажи сегашниот недостиг од места во детска градинка, соопштија од општинската прес служба.

​Општина Кавадарци планира да се изгради нов објкет за згрижување поголем број деца, со што би се решил проблемот со недостиг на места во градинка.

​- Градоначалникот и општината сериозно работат на проектот нов современ објект на детската градинка, се наведува во соопштението.вд/лв/11:16

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...