Јавна дебата за нацрт-стратегијата за деинституционализација

Јавна дебата за нацрт-стратегијата за деинституционализација

Скопје, 17 мај 2018 (МИА) - На Филозофскиот факултет во Скопје денеска ќе се одржи јавна дебата за нацрт-стратегијата за деинституционализација.

Најавени се обраќања на министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, деканот на Филозофскиот факултет Ратко Дуев,  шефот за соработка во Делегацијата на ЕУ Никола Бертолини, постојаната координаторка на ОН Луиза Винтон, претставникот на УНИЦЕФ Бенџамин Перкс и на раководителката на Институтот за дефектологија Наташа Станојковска Трајковска. 

На дебатата ќе учествуваат претставници на граѓанскиот сектор, корисници на услуги од социјална заштита, како и претставници на државните институции и академската заедница. мч/ев/07:39

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Кина ќе ги проучува поларните области на Месечината

Кина има намера до 2030 да испрати апарат кој ќе г...

Казна за непристојните во градскиот превоз

Многумина, поготово момчињата имаат навика во авто...

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...