• A-
  • A
  • A+
вторник, 18 септември 2018, 

Преку „Сите сити“ од 16.000 оброци до социјално загрозени граѓани

Преку „Сите сити“ од 16.000 оброци до социјално загрозени граѓани

Скопје, 3 јули 2018 (МИА) - Преку системот за донирање вишок храна „Сите сити“ се донирани пет тона вишок храна или 16.000 оброци до социјално загрозени граѓани.

- Ова претставува најголема донација на храна досега и се радуваме дека заедно со оваа донација преку „Сите сити“ се донираа девет тони храна или 28.000 оброци до социјално загрозени граѓани, истакнуваат од „Ајде Македонија“, кои го воспоставија системот „Сите сити“.

Оттаму ги повикуваат сите општествено одговорни бизниси да го следат примерот на компанијата „Виталиа“, која е донатор на денеска дистрибуираните оброци, да се вклучат со донирање, наместо да ја фрлаат храната, бидејќи таа им е исклучително потребна на илјадници социјално загрозени граѓани.

Воспоставувањето на првиот систем за донирање на вишок храна во Македонија, „Сите сити“, го создаде „Ајде Македонија“ со поддршка на Швајцарската амбасада во Македонија, УСАИД, Мировниот Корпус, Националниот Демократски Институт и Публицис. сст/скс/09:36

###

 

 

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ