• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Валандовско Брајковци ќе добие градинка за згрижување 40 деца

Валандовско Брајковци ќе добие градинка за згрижување 40 деца

Валандово, 11 јули 2018 (МИА) - Во валандовското село Брајковци започна изградба на нова градинка, која, според надлежните институциите, ќе ги исполнува сите неопходни стандарди за квалитетен образовен процес и ќе обезбеди современи услови за згрижување и престој на 40 деца.

Градинката во Брајковци ќе се простира на површина од 360 метри квадратни и во својот состав ќе има две занимални, кујна, трпезарија и други потребни простории како и комплет санитарни јазли и тоалети, велат од општината.

Финансиските средства за изградба на новата градинка во Брајковци ги обезбеди Министерството за труд и социјална политика.

Покрај од Брајковци нејзините услуги ќе можат да ги користат и жителите од соседните населени места.им/лв/10:24

###Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ