• A-
  • A
  • A+
вторник, 19 јуни 2018, 

Претседателот Радев го посети Бигорскиот манастир

Претседателот Радев го посети Бигорскиот манастир

Скопје, 17 февруари 2018 (МИА) - Претседателот на Република Бугарија Румен Радев заедно со митрополитот Пловдивски г. Николај и митрополитот Старозагорски г. Кипријан, придружувани од митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, денеска го посетија манастирот Свети Јован Крстител, попознат како Бигорски манастир.

Игуменот на Бигорскиот манастир архимадрит Партениј му порача на Радев дека е прв претседател на друга држава што ја посетил илјадалетната Бигорска обител и оти тоа не е случајно.

- Ние цврсто веруваме дека оваа посета е јасен показател дека најблискиот ни бугарски народ и неговоата власт ќе продолжат како и досега да ја поддржуваат целовитоста, напредокот и благоуспевањето на Република Македонија и нејзините жители, не само на внатрешно, туку и на надворешно поле. Таквата несебична поддршка, во иднина ќе покаже уште појасно кои се вистинските пријатели и браќа на македонскиот народ и неговата држава, рече архимадрит Партениј

Тој им се заблагодари и на патријархот Неофит и на Синодот на Бугарската православна црква што испратиле свои претставници кај нив и додаде дека се надева оти Охридската архиепископија, во годината кога го празнува своето илјадалетие, ќе го доживее своето признавање и ќе го добие местото во семејството на помесните православни цркви, со посебен Томос од „Мајката на сите цркви“, светата Вселенска патријаршија, како што налага божествениот црковен ред. вј/дма/17:06

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Еј-би-си работи на спин-оф продолжение на ТВ серијата „Розен“, но без Розен Бар

Продукциската куќа Еј-би-си е во преговори за спин...

Хедер Локлир се обидела да се самоубие

Ѕвездата од американските ТВ серии „Династија" и „...

Снимено раѓање на делфинче во базен на отворено во Одеса (видео)

Посетителите на Делфинаруимот во градот Одеса, Укр...

Ем-ти-ви филмски и ТВ награди 2018

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на додел...