• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Одбележани 173 години од смртта на преродбеникот Кирил Пејчиновиќ

Одбележани 173 години од смртта на преродбеникот Кирил Пејчиновиќ

Скопје,10 март 2018 (МИА) - Во Лешочкиот манастир денеска беа одбележани 173 години од смртта на преродбеникот Кирил Пејчиновиќ, игумен на овој манастир.

Надлежниот епархиски архиереј митрополитот Тетовско - гостиварски Јосиф во сослужение на митрополитите Европски Пимен и Кумановско-Осоговскиот Јосиф, отслужи помен по кој беше прочитано и пригодно слово.

На одбележувањето во Лешочкиот манастир присуствуваше и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи Даријан Сотировски. ев/мд/14:37

###

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ