Седми Христијански философски форум „Europa“

Седми Христијански философски форум „Europa“

Скопје, 11 мај 2018 (МИА) - Во салата на храмот Свети Димитрија во Скопје вечер во 19 часот ќе биде одржан седмиот Христијански философски форум со наслов „Europa“ на кој ќе се дебатира за местото на религијата во современата европска култура.

Христијанскиот философски форум е проект на Философското друштво на Македонија под раководство на универзитетските професори д-р отец Милан Ѓорѓевиќ (Православен богословски факултет) и д-р Ристо Солунчев (Философски факултет).

Гости на форумот ќе бидат д-р Свилен Тутеков, раководител на катедрата за библиско и систематско богословие на Универзитетот во Велико Трново, директор на Центарот за систематско богословие во Велико Трново и главен уредник на меѓународното теолошко списание „Теологикон“, д-р Кица Колбе - доктор по филсофски науки и писателка, д-р Метин Изети - исламски теолог, философ и редовен професор на Државниот универзитет во Тетово и д-р Трајче Стојанов, филозоф и педагог.

Седмиот христијански философски форум, според најавата на организаторите, ќе се обиде да ги узнае патиштата кон актуализацијата на колективниот религиозен архетип во контекст на современата европска култура, притоа излегувајќим од тесните и стерилни рамки на концепцијата за „меѓурелигискиот дијалог“.сст/са/09:19

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...