• A-
  • A
  • A+
вторник, 18 септември 2018, 

Апостолскиот егзархат во Македонија стана Епархија

Апостолскиот егзархат во Македонија стана Епархија

Скопје, 31 мај 2018 (МИА) - Папата Франциско го воздигна во Епархија под наслов „Успение на Пресвета Богородица во Струмица - Скопје“ досегашниот Апостолски егзархат во Македонија, воспоставен во 2001 година.

Веста за чинот на воздигнувањето, како што информира Епархијата, е објавена денеска напладне во Ватикан, како и во Република Македонија од апостолскиот нунциј Монс. Анселмо Гвидо Пекорари.

За прв епарх на новооснованата Епархија е именуван досегашниот скопски бискуп Киро Стојанов. мч/вј/16:11

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ