Со вечерна богослужба почнува чествувањето на Успение на Пресвета Богородица во Паланка

Со вечерна богослужба почнува чествувањето на Успение на Пресвета Богородица во Паланка

Крива Паланка, 27 август 2018 (МИА) - Со вечерна богослужба со која ќе чиноначалствува митрополитот Кумановско-Осоговски г.Јосиф, во манастирскиот комплекс св.Јоаким Осоговски кај Крива Паланка вечерва ќе почне чествувањето на големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица.

Вечерната богослужба во манастирот ќе започне во 18 часот, а празнувањето ќе продолжи утре, на денот на успението, со Божествена литургија.

Утринска Божествена литургија ќе се одржи утре и во црковниот храм Св.Великомаченик Димитриј во центарот на Крива Паланка, под водство на високодостојници од Кривопаланечкото архиерејско намесништво и МПЦ-ОА, а по богослужбата, во девет часот во чест и слава на св.Јоаким Осоговски ќе се одржи литија посветена на светецот.

Литијата ќе тргне од храмот св. Димитриј до црквата Св.Богојавленид на плоштадот „Карпошово востание“.

По повод чествувањето на празникот Успение на Пресвета Богородица од 18 часот ќе се одржи и вечерна богослужба во манастирот, а во среда во осум часот наутро митрополитот Кумановско-Осоговски г.Јосиф ќе чиноначалствува со Божествената литургија посветена на светецот-закрилник на манастирот. ид/бак/09:53

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ