• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Божествена литургија во манастирот на Матка по повод Голема Богородица

Божествена литургија во манастирот на Матка по повод Голема Богородица

Скопје, 28 август 2018 (МИА) - По повод христијанскиот празник Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица), во манастирот во Матка, кај Скопје денеска ќе се одржи божествена лирургија, со која ќе чиноначалствува архиепископот на Македонската православна црква Охридска архиепископија г.г Стефан.

Во дворот на манастирот, традиционално ќе се одржи крводарителска акција.

По повод празникот синоќа во манастирот се одржа вечерна богослужба, духовна академија и сеноќно бдение. ев/нд/08:15

###

Фото: МИА архива

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ