• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

СП 2018: Досегашни шампиони

СП 2018: Досегашни шампиони

Скопје, 14 јуни 2018 (МИА) – Во Русија за нешто помалку од четири часа почнува 21-то Светско фудбалско првенство. 32 репрезентации ќе се борат за шампионскиот трофеј кој досега во најмногу наврати го има освојувано Бразил – пет пати.

Листа на досегашните Светски фудбалски шампиони:

Уругвај, 1930 година: Уругвај
Италија, 1934: Италија
Франција, 1938: Италија
Бразил, 1950: Уругвај
Швајцарија, 1954: СР Германија
Шведска, 1958: Бразил
Чиле, 1962: Бразил
Англија, 1966: Англија
Мексико, 1970: Бразил
СР Германија, 1974 година: СР Германија
Аргентина, 1978: Аргентина
Шпанија, 1982: Италија
Мексико, 1986: Аргентина
Италија, 1990: Германија
САД, 1994: Бразил
Франција, 1998: Франција
Јужна Кореја / Јапонија, 2002: Бразил
Германија, 2006: Италија
Јужна Африка, 2010 година: Шпанија
Бразил 2014: Германија.
Русија 2018: ????? зс/13:19

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.