• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

ЕК соопшти дека препорачала преговори со Македонија, одлуката е во рацете на Советот на ЕУ

ЕК соопшти дека препорачала преговори со Македонија, одлуката е во рацете на Советот на ЕУ

Брисел, 22 јуни 2018 (МИА) - Европската комисија соопшти денеска дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската унија.

- Одлуката е во рацете на Советот на ЕУ, нагласи портпарол на Комисијата.

- Ние ја завршивме нашата работа, додаде тој.

Во вторник следната недела е предвидено Советот на ЕУ да го разгледа прашањето на седница во Луксембург. Се очекува тогаш министрите да одлучат дали ЕУ ќе почне нови преговори. зш/са/14:20

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ