• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Блок: Се надевам на одлука за преговори со Македонија и Албанија (видео)

Блок: Се надевам на одлука за преговори со Македонија и Албанија (видео)

Луксембург, 26 јуни 2018 (МИА) - Холандскиот министер за надворешни работи Стеф Блок денеска пред состанокот на Советот за општи работи на ЕУ во Луксембург изрази надеж дека ќе биде дадено зелено светло за почеток на преговорите со Македонија и Албанија.  

- Се надевам дека денеска ќе можеме да донесеме одлука за почеток на преговорите со двете земји. Двете земји направија напредок, важен напредок поврзан со владеењето на правото и борбата против корупцијата, но во исто време се уште не се стигнати до целта. Секоја земја има свои постигнувања, но многу е важно земјите да покажат резултати во овие полиња, изјави шефот на дипломатијата на Холандија, Стеф Блок.тм/са/10:28

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...