• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Аселборн: Ќе биде грешка ако не се даде датум за Македонија и Албанија

Аселборн: Ќе биде грешка ако не се даде датум за Македонија и Албанија

Луксембург, 26 јуни 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Луксембург, Жан Аселборн, смета дека неодредување датум за преговори за Македонија и Албанија ќе биде политичка грешка.

Тој додаде дека се надева дека денеска министрите ќе изнајдат излез од овој ќорсокак и ќе дадат зелено светло за почеток на преговори со двете земји. 

Советот на ЕУ за општи работи денеска во Луксембург треба да донесе одлука по препораката на ЕК за почеток на пристапните преговори на Македонија и на Албанија.тм/са/10:52

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ