• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Захариева: Решението за Македонија и Албанија е огромен чекор за нивната европерспектива

Захариева: Решението за Македонија и Албанија е огромен чекор за нивната европерспектива

Луксембург, 27 јуни 2018 (МИА) - Прв пат по 2015 година Советот на ЕУ синоќа донесе одлуки за проширување, кои значат огромен чекор за европската перспектива на Македонија и Албанија, изјави бугарската вицепремиерка и министер за надворешни работи Екатерина Захариева по состанокот во Луксембург на кој беше решено Скопје и Тирана да почнат преговори за членство во јуни 2019 година.

- Нема да кријам дека не беше лесно. Донесовме одлука исклучително добра за цела Европа, за Западен Балкан и за граѓаните во регионот. Ова решение не само што ја зголемува довербата во ЕУ, туку покажува дека ги исполнуваме обврските што ги преземавме кон граѓаните во овој регион, а европската перспектива на земјите од Западен Балкан не е само декларативна. Тоа е само почеток, процесот почнува допрва, има многу работа да се заврши, изјави Захариева која претседаваше на сосотанокот на Советот за општи прашања на ЕУ.

Според неа, заклучоците даваат многу јасна временска перспектива и конкретни одредници за двете држави – Македонија и Албанија.

Таа појасни дека процесот за почеток на преговорите може да стартува вообичаено 6-7 месеци по одлуката на Советот.

– Лично би сакала да видам похрабро решение, но синоќешното решение беше донесено исклучително тешко и означува огромен чекор кон европската перспектива за двете држави, наведе Захариева.зш/са/07:56

###

 

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ