• A-
  • A
  • A+
среда, 26 септември 2018, 

Средба Заев-Туск утре во Брисел

Средба Заев-Туск утре во Брисел

Брисел, 27 јуни 2018 (МИА)  - Премиерот Зоран Заев утре во Брисел ќе се сретне со претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск во два часот попладне, информираат дипломатски извори за МИА.

Средбата, како што јави дописникот на МИА од Брисел, ќе се случи непосредно пред почетокот на состанокот на Европскиот совет.

Премиерот Заев, утре и задутре во Брисел треба да учествува и на Форумот Кран Монтана, на панелот „Иднината на Југоисточна Европа во Европската унија“. 

Посетата на Заев на Брисел следува по вчерашната одлука на Советот  на ЕУ, Македонија да почне преговори за членство во јуни 2019. тм/дма/15:59

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Кина ќе ги проучува поларните области на Месечината

Кина има намера до 2030 да испрати апарат кој ќе г...

Казна за непристојните во градскиот превоз

Многумина, поготово момчињата имаат навика во авто...

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...